معرفی پیش دبستانی خوب در اسلامشهر

مهد کودک و پیش دبستانی درنا|اسلامشهر

مهد کودک و پیش دبستانی درنا|اسلامشهر


یکی از دغدغه‌های همیشگی والدین در جامعه‌ی ما، انتخاب پیش‌دبستانی خوب برای فرزندانشان است. اهمیت آماده‌سازی فرزندان برای دوران تحصیل بر کسی پوشیده نیست. در همین راستا، دوره‌ای یک‌ساله تحت عنوان پیش‌دبستانی یا دوره‌ی آمادگی در کشور تعریف شده است. پسران و دختران در شش‌سالگی به‌مدت یک سال دوره‌ی پپیش‌دبستانی را پشت سر می‌گذارند.

در این دوره، مجموعه‌ای از برنامه‌های تربیتی و آموزشی تعریف می‌شود. در پایان این دوره‌ی یک‌ساله  نوگلان شما آماده‌ی ورود به مدرسه می‌شوند. اما سؤال اساسی این است که بهترین پپیش‌دبستانی پسرانه و دخترانه چه ویژگی‌هایی دارد؟

مهد کودک و پیش دبستانی درنا؛ در این مقاله قصد دارد مجموعه‌ای از مهم‌ترین فاکتورها را که والدین باید برای انتخاب پیش‌دبستانی خوب در نظر بگیرند، تشریح کند.

گذراندن دوره‌ی پیش‌دبستانی چه اهمیتی دارد؟

از نظر قانونی گذراندن دوره پیش‌دبستانی اجباری نیست؛ اما واقعیت این است که بررسی‌های روان‌شناسان و کارشناسان علوم تربیتی نشان می‌دهد تحصیل در دوره‌ی یک‌ساله‌ی پیش‌دبستانی یک ضرورت به حساب می‌آید.

اگر قرار باشد کودکان به‌یکباره و بدون هیچ‌گونه مقدمه‌ای در هفت‌سالگی وارد محیط دبستان شوند، ممکن است آسیب‌های روحی زیادی به آن‌ها وارد آید.

گذراندن دوره‌ی یک‌ساله در پیش‌دبستانی خوب، می‌تواند دروازه‌ای برای ورود فرزندان شما به مدرسه باشد.

بیشتر بخوانیم: آشنایی با پیش دبستانی 

پیش‌دبستانی؛ نخستین تجربه جدی حضور فرزندان در جامعه

البته اهمیت دوره‌ی پیش‌دبستانی به همین‌جا به پایاننمی رسد. آماده شدن فرزندان برای حضور در محیط اجتماعی، دستاورد بزرگ دیگری است که با حضور در پیش‌دبستانی خوب به دست می‌آید. کودکان از ابتدای زندگی تا شش‌سالگی معمولاً فقط حضور در جمع‌های خانوادگی را تجربه می‌کنند. این مسئله موجب می‌شود که شاید به خوبی با آداب حضور در محیط‌های عمومی دیگر آشنا نباشند. در طول دوره‌ی پیش‌دبستانی، کودکان شما با عده‌ی زیادی از هم‌سن و سالان خود هم‌بازی می‌شود.

تجربه‌ی تعامل کردن با دیگران زیر نظر مربیان آموزش‌دیده و کاربلد موجب می‌شود تا فرزندان شما برای حضور موفق در مدرسه آماده شوند. افزایش اعتماد‌به‌نفس، تقویت روحیه‌ی کار جمعی، رشد اجتماعی و عاطفی و… از دیگر دستاوردهای مهمی به شمار می‌روند که با حضور در پیش‌دبستانی خوب برای فرزندان شما به ارمغان خواهد آمد.

پیداکردن بهترین پیش‌دبستانی دخترانه و پسرانه همواره دغدغه مهم والدین است. در این قسمت تعدادی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی را که باید در انتخاب پیش‌دبستانی مدنظر قرار دهید، بررسی می‌کنیم.

1. بین سبک زندگی خانواده و شیوه‌های تربیتی پیش‌دبستانی هماهنگی وجود داشته باشد.

در هر خانواده‌ای مجموعه‌ای از اصول و ارزش‌ها حاکم است که تربیت فرزندان نیز مبتنی بر آن‌ها صورت می‌گیرد. بدیهی است که نباید تضادی بین این ارزش‌ها و اصول، با اهداف آموزشی و تربیتی پیش‌دبستانی منتخب شما وجود داشته باشد. در غیر این صورت فرزند شما درگیر چالش‌های عمیقی می‌شود که به ایجاد تنش‌های روانی شدیدی در او منجر می‌گردد.

حتماً قبل از انتخاب پیش‌دبستانی، با مسئولان آن صحبت کنید و درخصوص اهداف و فعالیت‌های آموزشی و تربیتی پیش‌دبستانی به‌خوبی آگاهی پیدا کنید.

2. پیش‌دبستانی باید مربیان باتجربه و آموزش‌دیده داشته باشد

مربیانی که در پیش‌دبستانی فعالیت می‌کنند، باید از توانمندی‌هایی فراتر از یک معلم دبستان برخوردار باشند؛ چراکه آن‌ها با کسانی مواجه می‌شوند که برای نخستین بار پا در یک محیط اجتماعی می‌گذارند.

این دسته از مربیان باید مانند یک روان‌شناس به خوبی از کودکان شناخت داشته و بتوانند ارتباطی عمیق و دوستانه با آن‌ها برقرار کنند.

روش‌ها و ادبیات آموزشی و تربیتی که در پیش‌دبستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تفاوت‌های جدی با مدرسه دارد.

در یک پیش‌دبستانی خوب، سعی بر آن است تا در قالب بازی کردن و فعالیت‌های گروهی، مفاهیم به کودکان منتقل شود؛ درنتیجه مربیان پیش‌دبستانی باید به جدیدترین روش‌های آموزشی و تربیتی متناسب با کودکان شش‌ساله آشنا باشند.

3. پیش‌دبستانی باید دارای محیط و امکانات خوبی باشد

متأسفانه دیده می‌شود که بعضاً برخی از پیش‌دبستانی‌ها محیط‌های بسیار کوچکی دارند که کاربری آن‌ها به‌هیچ‌وجه متناسب با نوع فعالیت‌های یک پیش‌دبستانی نیست. در انتخاب بهترین پیش‌دبستانی پسرانه و دخترانه باید حتماً بررسی‌های لازم درباره‌ی زیرساخت‌های آن‌ها را به عمل آورد.

برخورداری از فضای مناسب و بزرگ برای فعالیت‌های آموزشی، ورزشی و تفریحی، پارامتری مهم در انتخاب پیش‌دبستانی خوب به شمار می‌رود. امکاناتی نظیر وسایل ورزشی، وسایل بازی، ابزارهای آموزشی، غذاخوری مجهز و… باید در یک پیش‌دبستانی وجود داشته باشد تا بتوان آن را محیطی استاندارد لقب داد.

یکی از اهداف حضور کودکان در پیش‌دبستانی، آماده شدن برای تحصیل در مدرسه است؛ بنابراین لازم است که برنامه‌های آموزشی مناسبی برای این منظور در یک پیش‌دبستانی ترتیب داده شود. از جمله برنامه‌های آموزشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. آموزش زبان فارسی: الفبای فارسی نخستین چیزی است که در دبستان آموزش داده می‌شود. باید در پیش‌دبستانی به‌وسیله‌ی روش‌های نوین آموزشی، بخش عمده‌ای از این الفبا را به کودکان آموزش داد.

2. آموزش زبان انگلیسی: یاد گرفتن زبان انگلیسی در سنین کودکی به‌مراتب راحت‌تر است. به همین دلیل، تصمیم هوشمندانه‌ای است که زبان انگلیسی نیز به شیوه‌ای مناسب کودکان شش‌ساله در پیش‌دبستانی به آن‌ها آموزش داده شود.

پیش‌دبستانی‌ درنا  در اسلامشهر تهران به‌عنوان یکی از مراکز وپیش دبستانی های خوب و فعال در این منطقه  به مدیریت خانم شکوفه جوادی آماده  ثبت نام از نوگلان شما است .

3. آموزش مفاهیم پایه ریاضی: آموزش ریاضیات در قالب بازی کردن بسیار مؤثر و کارآمد است. پیش‌دبستانی محیط مناسبی است تا در آن برخی مفاهیم پایه‌ی ریاضیات به کودکان منتقل شود. به این ترتیب، یادگیری ریاضی برای آن‌ها در مدرسه بسیار راحت‌تر خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    خانه فروشگاهارسال پیامشماره تماس