آموزش پیش دبستانی

 

در پیش دبستانی مهارت هایی از جمله توجه به معلم، خواندن و نوشتن قبل از مدرسه، برقراری ارتباط، حل مشکل و … آموزش داده میشه و کودکان با شرکت در دوره پیش دبستانی می تونن آمادگی بیشتر و عملکرد بهتری برای ورود به مدرسه داشته باشن.

در پیش دبستانی درنا  معمولاً به نوآموزان مهارت هایی آموزش داده می شه که قبل از اینکه بخوان وارد مدرسه بشن باید یاد بگیرن. بیشتر مهارت ها رو خانواده می تونه به کودک پیش دبستانی خودش آموزش بده اما آموزش از طریق پیش دبستانی موثرتر واقع می شه.

در پاسخ به این سوال که در پیش دبستانی چه چیزهایی آموزش داده می شود؟ باید گفت مهارت هایی مثل توجه کردن به معلم، مهارت خواندن و نوشتن قبل از مدرسه، آموزش ریاضی، مهارت گوش دادن، مهارت برقراری ارتباط و آموزش رنگ ها شکل ها و اشیا و در نهایت خلاقیت همگی مواردی هستن که در پیش دبستانی باید تقویت بشن در زیر در مورد هر مهارت توضیح مختصری دادیم .

 توجه کردن به معلم:

بیشتر کودکان توانایی تمرکز کردن و توجه کردن برای مدت طولانی رو ندارن و شاید سخت ترین کار برای کودکان همین عدم توجه باشه که در پیش دبستانی با تقویت این مهارت، کودک رو برای ورود به مدرسه و توجه بیشتر به معلم اماده می کنن و همین موضوع موفقیت کودکان در مدرسه رو بیشتر می کنه.

 مهارت خواندن قبل از مدرسه:

با توجه به نظریه دکتر کن گریزل یک کودک پیش دبستانی توانایی بالایی در تشخیص کلمات و صدای اونا داره و این توانایی باعث افزایش مهارت خواندن در مدرسه می شه. در اصل کودک باید درک ارتباط بین اصوات و حروف مربوط به اونا رو یاد بگیره و قادر باشه با ترکیب کردن صداها جملات کوتاهی رو درست کنه.

 مهارت نوشتن قبل از مدرسه:

شروع نوشتن با خط خطی کردن دفتره. پس اگه کودکتون دفترش رو خط خطی می کنه یعنی می خواد نوشتن رو شروع کنه و این موضوع اهمیت زیادی داره و اینکه شما می تونید با تهیه کاربرگ های خاصی این مهارت رو تقویت کنید.

 آموزش ریاضی:

اگه کودک بتونه در پیش دبستانی درک، شمردن و تشخیص اعداد رو به دست بیاره، در مدرسه این مهارت تقویت می شه. بازی های مهمی هم برای شناخت اعداد در پیش دبستانی وجود داره که کودک رو آماده یادگیری مهارت ریاضی می کنه.

کودک شما از زمانی که زبان باز می کنه می تونه مهارت شمارش اعداد رو یاد بگیره . با این شیوه کودک یاد می گیره که ریاضی و اعداد بعدا در زندگی چه نقش مهمی دارن و یادگیری اونها چقدر مهم هستن.

 مهارت گوش دادن:

در پیش دبستانی کودک باید یاد بگیره که چگونه به حرف های معلم گوش بده چگونه گوش دادن و شیوه ی صحیح گوش دادن یکی از مهمترین مهارت هایه که به درک توضیحات و دستورالعمل ها در پیش دبستانی و آغاز ورود به مدرسه کمک می کنه.

 مهارت برقراری ارتباط:

کودک باید در پیش دبستانی بتونه احساسات خودش رو بروز بده و بتونه نیازهاش رو اعلام کنه و مهم تر از همه در پیش دبستانی پرسیدن سوال یک مهارت اساسیه که همه اینا باید تقویب بشن تا کودک بتونه در مراحل دیگه ای از زندگی موفق بشه.

 آموزش رنگ ها، شکل ها و اشیا:

کودک در پیش دبستانی می تونه رنگ ها و اشکال رو تشخیص بده و با استفاده از ابزارهای مانند قیچی و کاغذ، کاردستی درست کنه این مهارت که به عنوان مهارت حرکتیه در آینده نقش مهمی در موفقیت کودکان ایجاد می کنه.

 خلاقیت:

در این مهارت که در پیش دبستانی تلاش می شه تا کودک بتونه با انجام بازی های هنری و خلاقانه به خیال پردازی ، اکتشافات و اختراعات بپردازه و در واقع کودک استعداد یابی بشه تا مهارت ها و توانایی اون از همان کودکی پرورش داده بشه.

 

 مهارت حل مشکل:

برای آموزش این مهارت معمولا از عروسک های آموزشی و فعالیت و بازی های خاصی استفاده می شه تا کودک بتونه در سنین پایین به مهارت حل مشکل دست پیدا کنه و بتونه با بیان مشکل خودش راه حل ارائه اون رو هم بیان کنه. تمامی این ها مهارت هایی که کودکان در پیش دبستانی یاد می گیرن.

منبع: تحصیلکو

    خانه فروشگاهارسال پیامشماره تماس